Kdo je nadšenec do ekologie, záchrany světa před globální katastrofou anebo „jen“ do Iana, doporučuju si přečíst tenhle rozhovor. Jedná se o rozhovor pro časopis Origin. Je to dost rozsáhlé, ale také zajímavé :) Zmiňuje hlavně záměry své nadace ISF, mluví o ekologických katastrofách a o různých špatnostech, kterými si ničíme planetu. Vskutku poutavé čtení. Tak snad mě neukamenujete, že to tentokrát není nic o TVD ;)
Maranda Pleasant: Díky čemu nejvíc cítíš, že žiješ?
Ian Somerhalder: Je to jedna z těch věcí, které vás zasáhnou, přestože je ani nehledáte. Je to chvíle, kdy vám myslí proplouvají slova „Právě teď fakt cítím, že žiju!“. Jsou pro to různé stupně. Díky herectví se cítím pozoruhodně naživu. Když sedím na pláži nebo se procházím přírodou, tak vždycky ožiju.
Začal jsem si uvědomovat, že sociální média nejsou jen technologií – staly se bytostí plnou vln energie. Tyto vlny energie by mohly být Tweetem o něčem, co vás rozzuřilo, třeba o Keystonském potrubí nebo o nějakém zákonu. Energie lidi okamžitě obklopuje a dodává pohon, vliv, všechno oživí. Během několika hodin se tato informace, kterou jste teď vytáhla, stane monzunem, hurikánem hmotné energie, která doslova oběhne svět. Pomohlo mi to uvědomit si nepopiratelnou pravdu motýlího efektu. Každý den jsem toho svědkem. Být toho svědkem mě nejen probudí, ale umožní mi to udržet naději.
Když jste před třiceti lety chtěli začít kampaň proti nebo pro něco, museli jste vytisknout letáky, museli jste vyřídit milion telefonátů. Pamatujete prezidentské kampaně a podobně? Bylo to hodně namáhavé. Teď spolu můžeme komunikovat doslova během nanosekundy. Začínám si uvědomovat, že teď už nás nic nezastaví. Nápad, pocit, hnutí, to teď nemůže být jen tak rozmačkáno. Teď to není možné.
MP: Mluvím s tebou 5 minut a jsem tak nadšená!
IS: Ale víte, co mám na mysli?
MP: Ano, vím, co tím myslíš. Všechno naplňuješ energií.
IS: Až do té vteřiny, co jste mi položila tu otázku, jsem o tom měsíce nepřemýšlel. Vlastně jsem to nikdy žádné další lidské bytosti nevyslovil nahlas. Dokonce už to, že se slyším to říkat, je probuzení.
MP: Ano. Jsi tak úžasný… co je pro tebe láska?
IS: Další fenomenální otázka. Slovo láska má v každém jazyce stejné vibrace. Pravděpodobně znáte toho chlápka, pravděpodobně jste s ním včera byla na večeři. Ten japonský chlapík přes krystaly ve vodě? (pozn.překl.: Masaru Emoto zkoumá molekulární složení vody, pro více info -> tetička wiki)
MP: Ano, Masaru Emoto! Setkala jsem se s ním v Houstonu.
IS: Je fantastický. Když se podíváte na jeho práci, nemůžete si pomoct nerozšířit vaše pojetí lásky. A když se nad tím opravdu zamyslíte, zjistíte, že to není jen pojem, není to pocit, je to skutečně rozšíření toho, co každodenně vydáváte a přijímáte. To rozšíření může být vůči bytostem kolem vás nebo vůči rostlinám a živočichům. Láska má tolik jedinečných a přesto stejných forem. Lidé jako Branson – to je guru nápadů. Lidé jako Allan Savory – on je jako Otec Země. Allan doslova objevil způsob, jak zastavit desertifikaci a oživit Afriku rostlinstvem. V každé své formě má láska nekonečný rozsah potenciálního rozšíření, všechny vidím růst. Je to zajímavé, ti velcí měniči hry – Branson mezi ně patří. Allan taky, ale jeho nápad ještě tolik neprorazil. Ale prorazí, to uvidíme. Protože my, lidé, jsme ti, kdo něco změní. Politici nic nezmění. Protože politici nemohou dělat politiku, pokud jim to nedovolíme. Teď už ne. Ne se všemi těmi sociálními médii. Podívejte se na tu sílu toho Tweetu, který jsem napsal o vašem časopisu Origin.
MP: Moje dcera mi ve 2h ráno volala z Indonésie, aby mi řekla, že jsi mi tweetnul! Ona je z tvé práce opravdu nadšená. V Indonésii rodí děti.
IS: Nemůžu se dočkat, až se s ní setkám. Potom, co jsem vám tweetnul, jsem si vyhledával nějaké zmínky a rozhovor je to vskutku dynamický vzhledem k tomu, že v naší demografii je taková generační vlna.
MP: Zavolala mi a řekla mi to. Byla jsem tak vděčná. Začala mi psát: „Máš 700 oblíbených a retweetnutí!“ Od té doby, co jsem s tebou včera mluvila, máš o 4000 víc sledujících (followers na Twitteru, pozn. překl.) Co je pro tebe závazek?
IS: Rozhodnout se dotáhnout něco do konce nebo ctít. Závazek a záruka – všichni milujeme záruky ve svém životě. Učinit závazek, ať už je to k něčemu jako změna klimatu nebo mojí rodině nebo dokonce mým fanouškům – pro mě znamená, ať už na papíře, slovně nebo duševně, že jsem slíbil zaručit naplnění jakékoli dohody, kterou máme. Obvykle prostě použijete tato slova: „Dávám vám své slovo, činím vůči vám tento závazek, ctím tuto dohodu mezi námi.“ Pro mě se závazek smrskne na čest. Protože se zavazujete, že budete chránit životní prostředí, že budete chránit živočišné druhy, že zastavíte věci jako obchod s bílým masem. Zavazujete se, že přestanete kouřit, že budete zdravěji jíst. Většinou jde o něco pozitivního, o pozitivní představu cti.
MP: Co tě dělá zranitelným?
IS: Skvělá otázka, vlastně vede k tomu, proč tady teď děláme tenhle rozhovor. Cítím se zranitelný, když nemám na vybranou. Přechází to do všech aspektů života, ať už je to láska, práce, rodina nebo ochrana přírody. Je to takhle: Důvod, proč jsem vůbec založil Ian Somerhalder Foundation, byl pocit naprosté zranitelnosti během Havárie plošiny Deepwater Horizon (v roce 2010 došlo k explozi vrtu v Mexickém zálivu a to způsobilo největší zamoření pobřežních vod ropnou skvrnou v historii USA, pozn. překl.)
Celé dno Mexického zálivu je zničené. Veškerá fauna. Věděl jsem, co se děje pod povrchem i nad ním. Pocházím z toho pobřeží, vyrostl jsem tam. Je mi to tak drahé. Živiny, ze kterých jsem vyrostl, kterými mě rodiče krmili, doslova pocházely z těchto vod. Je to propojenost, pouto, které přesahuje. Jako matka dítěti. Díval jsem se, jak se to stalo a politici udělali leda tak hovno. BP (firma, která postavila onu vrtnou plošinu,pozn.překl.) to celé řídila, nemohl jsem uvěřit tomu, že se tohle všechno děje přímo před našima očima. Cítil jsem ten nejhorší pocit zranitelnosti a bezmocnosti. Pamatuju si, kde jsem stál, když jsem řekl: „Už nikdy se nechci cítit tak bezmocný.“ Měl jsem za sebou právě hromadu rozhovorů a nevěřil jsem médiím, co tvrdily. A to média miluju, žiju s nimi. Ale uvědomil jsem si, že něco není v pořádku a chtěl jsem to napravit.
Takže to je osud, že se ptáte, protože ISF se zrodila z pocitu naprosté zranitelnosti a touhy, potřeby, absolutní nejhlubší potřeby překonat zranitelnost s vědomím vaší skutečné síly.
MP: Na co se ISF zaměřuje? Z čeho jsi nejvíc nadšený?
IS: Na ochranu přirozeného prostředí živočichů, kácení lesů, plasty, hydraulické štěpení, uhlí, biologickou rozmanitost, úctu k životu. ISF se na životní prostředí dívá jako na propojený organismus, od kterého nejsme odděleni, ba naopak jsme jeho součástí. Neexistují rozdíly mezi všemi živými organismy: mezi stromy, řekami, zvířaty a lidmi. Jsme všichni jeden organismus, který je na sobě vnitřně závislý, takže se náš záměr může zdát dost široký, ale je to proto, že všechny prvky na sebe vzájemně působí. Máme tolik fenomenálních očí, schopností a rukou na palubě. Je to neskutečně vzrušující!
ISF je ve více zemích, než dokážu spočítat. Máme stovky ISF-dětských armád, které spolupracují a vytvářejí projekty na globální dopad. Těší mě učit se, růst a vyvíjet nová řešení s celou touto světovou rodinou, která se jmenuje ISF. Jsme uprostřed vytváření vskutku jedinečného prostoru a programu. Pracujeme na naší vlastní zvířecí svatyni.
Iniciativa naší zvířecí svatyně má několik vrstev. Naším cílem je vytvořit místo, kde se opuštění a šikanovaní tvorové setkají s šikanovanou mládeží. Zdá se nám, že tyrani mají vůdčí schopnosti, i když tyto schopnosti jsou zcela zkresleny a špatně namířeny. Prostřednictvím techniky osobního rozvoje vidíme pro zvířata příležitost inspirovat k soucitu, v podstatě vytvářejí cestu k hlubokému osobnímu růstu. Tento program rozmístí program na rozvoj ISF-mládeže, U Faktoru. Ten program pomáhá mladým lidem poznat jejich vášně, kultivovat jejich talent, zesílit jejich účel a seznámit mladší generaci s ubývajícími druhy a biologickou rozmanitostí.
To, o čem jsme před chvílí mluvili – závazek a láska – tady opět vyplouvá na povrch. Když soucítíte se stromem, se psem, se slonem nebo s člověkem, najednou si uvědomíte: Člověče, jsem ve světě, který je plný těchto bytostí a mám ke všem těm druhům tak blízko! Když sedím pod stromem, cítím se skvěle a uvědomím si: Počkat! Já nechci všechno tohle zničit. Nepotřebuju vydělávat peníze ničením životního prostředí. Proč to prostě nemilovat a nevymyslet nějaký způsob, jak to všechno udržet?
Je to ta nejúžasnější věc – ukazovat mladým, chytrým a kreativním lidem, že soucit a soucitný život je ten nejbohatší způsob, jak žít. Pokud tak žijete, vyvíjíte pokrok, produktivitu a inovaci. Ta svatyně by byla epicentrem pro naši nadaci. Bude to vážně úžasné místo. Jako vzdělávací základna se budeme také soustředit na iniciativu udržitelného zemědělství. Je to obrovský projekt, ale jsem do něj mimořádně zapálený.
Jsem nadšený ze společnosti Go Green Mobile Power, jejíž součástí jsem. Go Green Mobile Power vyrábí a poskytuje mobilní energii a osvětlení po celém světě. Můžeme vyrábět energii a světlo a přitom použít o 90% méně energie než kdokoli jiný na světě. 90%!! Poskytujeme čisté, účinné solární/elektrické generátory pro průmysl – například pro ropné společnosti, při natáčení filmů a jiných událostí, na stavbu, na pomoc při katastrofách, do zemědělství, lesnictví a také pro neziskové organizace. Doslova pomáháme eko-společnostem, pomáháme jim najít způsoby, jak méně znečišťovat prostředí. Když se podívám na šíři pozitivního dopadu, jaký tyto technologie mohou mít, tak jsem vážně nadšený. Představte si generátor, kde nepoužijete žádné palivo!
MP: Jakkoli ti můžeme pomoct s tvými projekty, cokoli, co můžeme udělat – jsem tak nadšená. Tohle je vážně úžasné.
IS: Využiju toho, že jste to zmínila. Existuje tolik způsobů, jak pomoct, buď sdílením vašich schopností, nebo odbornosti, vstupem do našeho představenstva a dozorčích rad anebo darováním. Bez ohledu na to, jak nebo co sdílíte s ISF, poznáme, že nemáme všechny odpovědi, a že řešení není ve shodě, nýbrž v rozmanitosti. Vítání široké řady myslitelů, tvůrců a činitelů – to je to, díky čemu organizace vzkvétá.
Navštivte isfoundation.org a zapojte se. V ISF máme dobrovolníky, kterým je teprve 7 let a pak také ty, kterým už je 86 let. Tito jednotlivci mají každý svou vlastní dovednost, kterou sdílí s naším hnutím. Je to až neskutečné, jak jsou vášeň a talent neuvěřitelně důležité. Tolik lidí pracuje v odvětvích, která je neinspirují, aby zaplatili účty a přežili. V ideálním světě by každý dostal zaplaceno za práci, pro kterou má vášeň a kde si může rozšiřovat svůj talent. Pokud máte schopnost, vášeň a lásku k vytváření změn, nejlepší způsob, jak náš podpořit, je spolupracovat s námi.
MP: Miluju, jak používáš zábavu jako nástroj ke změně. Všimla jsem si, že mluvíš o popularitě jako o prostředku. To je ta největší věc. Jsi známý umělec, známý herec. Využíváš tenhle hlas a využíváš zábavu, abys zasáhnul planetu.
IS: To bylo možné díky dvěma ženám: Díky mojí matce a díky mojí další matce, Brendě. Brenda byla mou manažerkou v Louisianě několik let. Ony obě vložily do mé kariéry srdce i duši. Jsem tak šťastný, že moje matka před 24 lety podporovala moje touhy přestěhovat se do této říše. Utratila každý dolar, který kdy měla, za moje hodiny modelingu/herectví, když jsem byl malý. Jsem opravdu vděčný za tuto prozíravost. Je geniální, laskavou a milující matkou. Milionkrát za den mi řekla, že mě miluje. Díky všem ženám v mém životě je můj život takový, jaký je a cítím se díky nim tak šťastný a úplný.
Vidím v zábavě obrovský potenciál k pronikavé změně. Vezměte si například ryot.org. Jako jedni ze zakladatelů RYOTu, jsme opravdu chtěli nějaký nový způsob, jak zůstat aktivně propojeni s celým světem. Každý den si zapneme zprávy, abychom získali naše zprávy. Doposud byly zprávy pouze o tom „Co se děje ve světě?“. RYOT vám dá vědět o tom „Co se děje ve světě a jak toho VY můžete být součástí.“ Je to vážně fantastické, protože vám to dovoluje stát se součástí příběhu a překonat bezmoc a odmítnout zranitelnost.
Podívejte se na sílu, jakou mají TED Talks (TED= Technology, Entertainment, Design -> každoroční konference s heslem „myšlenky, které stojí za rozšíření“, pozn. překl.) nebo „Sages and Scientists“(něco jako „Mudrci a Vědci“,pozn.překl.). Deepak Chopra byl na obálce vašeho časopisu, takže pravděpodobně víte, že „Sages and Scientists“ je výroční konferencí jeho nadace. Před dvěma lety jsem tam vlastně mluvil. Všichni tito experti jsou pro pokrok nezbytní.
MP: V tomhle čísle s tebou zrovna máme i zakladatele TEDu! Tolik synergie.
IS: Tito úžasní jednotlivci, jak muži, tak ženy, ukazují absolutní potenciál ke kolektivní tvorbě. Lidé mají úžasné nápady. Hlavním problémem – nebudu tomu říkat problém, říkejme tomu zátarasa – je, použijme třeba analogii konvoje vozidel jedoucích na pomoc v tísni, že mají všechny zdroje, jaké potřebují (potraviny, léky, vše, co potřebují) a jak ta konvoj jede, najednou dojde k sesuvu kamení. Nemůžete projet. Jak to vůbec může někomu pomoct, když to nemůžete dostat tam, kam je potřeba?
Pamatuju si, jak jsem mluvil na „Sages and Scientists“ – nebyl jsem nervózní, dokud jsem nezjistil, že chlapík, co tam byl přede mnou, je jeden z těch, co dostali Nobelovu cenu za vynález MRI (magnetická rezonance, pozn. překl.). Tihle lidé jsou vážně geniální. Jenom jsem tak přemýšlel a říkal si: „Panebože, ani nemám vysokoškolský titul a to si tam mám jít stoupnout a mluvit k těm lidem, vždyť budu znít jako idiot.“ Když jsem sledoval všechny tyhle šíleně inteligentní lidi, pochopil jsem, že k úplným řešením je potřeba právě rozmanitost inteligence a kreativity.
Nápady potřebují kolektivní mozek. Představte si, že bychom si tady teď my dva sedli a začali přemýšlet o zalesňování, o tom, jak se naučit pěstovat více zemědělských plodin, které jsou potřeba, a jak přestat používat věci jako je palmový olej. Představte si, jaké nové koncepty bychom jen my dva mohli objasnit.
MP: Proto jsem taky byla v Indonésii! Byli jsme jen na Sumatře a Bali. Dělali jsme dokument o orangutanech. Teď když přicházejí do skutečné chráněné krajinné oblasti, se všechny ohrožené volně žijící druhy musely přesunout do vyšších poloh. Je to zničující! Palmové plantáže absorbují jen 15% uhlíku, který deštný prales vyrábí. Není to jen o tom, že ničíme tropický deštný prales, přirozené prostředí pro ohrožené druhy.
IS: A o tom to je. Teď posbíráme všechny informace, které máme, vytvoříme bezproblémový, vyvíjející se, udržitelný způsob, jak zasáhnout všechny problémové oblasti a přijít s řešením. Zaměstnává to taky vládní orgány, ziskové i neziskové organizace. Všude je vážně obrovská spolupráce! Je to vážně obří projekt, projekt, který mám chuť sežvýkat!
Když se podíváte třeba na objem spotřeby papíru jen ve Spojených státech, je to vážně děsivé: papírové ručníky, toaletní papír, ubrousky, papír na psaní. Naše spotřeba stromů je nekonečná. Pracujeme na projektu, jehož cílem je snížení spotřeby papíru v Americe. Máme tolik alternativ, například kenaf. Sklizeň je větší, odolnější a dají se z toho dělat neuvěřitelné papírové výrobky. Proč kácíme lesy kvůli dužině a papíru, když máme logické a fungující řešení v rostlinách jako je kenaf nebo bambus? Vůbec mi to nedává smysl. Pozvu někoho dalšího, kdo si myslí to samé, abychom se s našimi nápady zapojili a vytvořili co nejdříve nějaké alternativní řešení bez stromů.
Právě jsem byl v Thajsku a tam je v oceánu víc sraček, než si vůbec dovedete představit. A když jedete do Pacifiku, tak tam jsou ty obrovské plovoucí ostrovy odpadků. A co s tím děláme? Na ty plasty působí slaná voda a slunce, což způsobuje, že teplota oceánu zůstává teplá, protože absorbuje všechno to teplo. A to se pak dostává do DNA planktonu. Proč nevytváříme nějaké programy na odstranění toho odpadu?
Jeden japonský vynálezce vymyslel technologii, díky které je možné všechny tyhle nechutné plasty přeměnit na ropu. Proč takové nápady nehledáme a nevyužíváme víc? Nemáme čas nečinně přihlížet – čas je teď! Musíme udělat všechno, co je v našich silách a to ze všech úhlů, jinak předčíme ten nárůst klimatu o dva stupně. Věda nám vlastně ukazuje, že už jsme na cestě k překonání těch dvou stupňů.
David de Rothschild má džina na plasty a je odhodlaný zbavit se všeho toho plastu v oceánu. Vím, že když dáme hlavy dohromady spolu s penězi od společností, od vlády, od ziskovek a neziskovek, můžeme doslova odmontovat ty obrovské ostrovy odpadků. Zbavit se toho. Přijít s nějakými řešeními. Pojďme znovu použít to, co máme teď, přestaňme z toho vyrábět víc, vezměme to, co jsme nashromáždili a vyrábějme – ať už jsou to auto díly, počítačové skříně, cokoli, co můžeme použít.
Pak je tady taky ten případ s vodou – hydraulické štěpení. Ničíme si zásoby vody tak, jak si to ani nedovedete představit. Výkonný ředitel ISF, spolupracující sekretářka a já jsme se v Torontu bavili s experty ohledně jezer. Dozvěděl jsem se, že Kanaďané zuří, protože Kanada vyváží vodu do Spojených států. Jejich jezera se zmenšují, protože vyvážejí vodu do Spojených států. Zavlažujeme naše golfová hřiště, vedeme vodu do každého obchodu se zmrzlinou nebo s kávou v zemi, protože ministr zdravotnictví řekl, že musíte mít napevno zabudovanou vodu na čištění lžic, kterými šleháte mléko, a na čištění naběraček na zmrzlinu. Děláte si ze mě srandu? Plýtváme všechnu tuhle vodu, zatímco ji čerpáme z Kanady a oni se jen dívají, jak se jim zmenšují jezera.
Ochrana vody jde ruku v ruce s výchovou. Například učením lidí, že když necháme při čištění zubů zapnutou vodu, vyplýtváme v USA za den 602 milionů litrů vody. A to proto, že lidi jsou zkrátka zvyklí slyšet během čištění zubů tekoucí vodu.
Když se podíváte na všechny tyhle aspekty, odkud pocházejí? Je to ve výchově. Pramení to ze zapojování mladých lidí. Protože úřady, které jsou na místě teď, nic nezmění, nic nezastaví. Pokud chcete něco změnit, musí to být generačně. My máme tu neuvěřitelnou možnost to změnit. Zábava nám umožňuje probudit masové publikum zpátky z bezvědomí. Všímám si té obrody zábavy, která už nejen baví, ale i inspiruje, vyvolává v nás pocity a posouvá věci kupředu. Všímám si té síly, co se týče schopnosti umělecky změnit naši budoucnost.
MP: Tvoje vášeň je úplně jako ta moje. Povědomí není dostačující – jak můžeme tuto změnu aktivovat? Můžeš mluvit o hydraulickém štěpení?
IS: Hydraulické štěpení je teď v USA naším největším nepřítelem. Vlastně ne pouze v USA, protože všechny naše vodní systémy jsou propojené. Ať už tohle čtete v New Yorku nebo v Japonsku, hydraulické štěpení je podvod.
Co musíme udělat, abychom veřejnosti vysvětlili, o co vlastně jde? Ničíme si naše drahé vodní zdroje a to v alarmujícím měřítku – a znovu: proč? Přitom máme tolik fungujících alternativ. „Alternativní zdroje jsou moc drahé, co práce…“ – tohle je myšlení dinosaura! Ropy bude za chvíli nedostatek. Jako skupina obyvatel se musíme ozvat a jednat tak, aby byl konec tomuhle štěpení. Dejte vědět vaší vládě, že nebudete tolerovat technologii, která otráví nejen vaší rodinu, ale celkově náš druh; dejte jim vědět, že chcete udržitelné zdroje a všechny práce, které s tímto růstem přijdou.
Pro mě to není žádná velká věda. Překážka je ve starých zvycích. Poučil jsem se ze své minulosti a nyní těchto lekcí užívám, dívám se do budoucnosti – nemyslíte, že je na čase, aby tak učinila i naše vláda?
Zdroj: Origin Magazine
Překlad: Týna